Maruška Křivková

Co je Flare meter?

Flare meter je přístroj na přesnější určení stupně nitroočního zánětu. Hodnotí se jím zánětlivé zkalení tekutiny v přední komoře oka. Přistroj hodnotí toto zkalení výrazně přesněji než lékař
při mikroskopickém vyšetření.

Proč je pro nás Flare meter tak důležitý?

Díky přístroji lze zachytit i jemné změny, které jsou důležité při posouzení aktivity zánětu a např. i účinnosti léčby. Flare meter se používá především u chronických zánětů duhovky a zvlášť výhodný je při sledování aktivity přední uveitidy u dětských pacientů.

Pomozte nám získat finanční prostředky pro pořízení Flare meteru. Budeme vděčni za Vaši pomoc!

Maruška Křivková

Ani nevím, jak začít. Maruška se narodila bez problémů či komplikací. Vyvíjela se a rostla naprosto normálně. Prostě zdravá a roztomilá holčička. Nikdy jsme si nevšimli, že by špatně viděla.

Jediné, co nám vrtalo hlavou, když jí ve čtyřech letech na konci prázdnin z ničeho nic oteklo koleno. Navíc si ani nestěžovala, že by jí kolínko bolelo nebo ji to omezovalo při pohybu. Oteklé koleno měla celý měsíc, pořád jsme doufali, že to přejde. Navštívili jsme dětskou chirurgii. Zde se, na základě vyšetření a výsledků rentgenu, přikláněli k úrazu po pádu. Po dalším měsíci, kdy se stav kolene zlepšil, došlo opět k otoku. Pediatr Marušku poslal na ortopedii na punkci kolene. Jenže do týdne bylo opět koleno oteklé. To už nás pediatr při další návštěvě poslal přímo do nemocnice na revmatologické oddělení.

Začalo kolečko různých vyšetření. Maruška má juvenilní idiopatickou artritidu s uveitidou. Dle revmatologa naprosto učebnicový příklad. Druhá punkce kolene v rámci několika málo týdnů včetně aplikace kortikoidů na dětském oddělení nemocnice. Zdá se, že koleno je zaléčeno a začíná nekonečná řada kontrol a dalších vyšetření na očním oddělení. Aplikace očních kapek přes den se střídala s aplikací oční mastí na noc, což nakonec vyvrcholilo hospitalizací v nemocnici na kapačkách kortikoidů. Poté následovaly další kapky, prášky, vitamíny a nakonec nasazen Metotrexát. Vypadalo to, že se vše začíná lepšit, ale jen do první virózy, která opět zánět v očích zhoršila.

Z krajské nemocnice nás předali do péče VFN na dětskou revmatologii k paní prof. MUDr. Doležalové a na oční kliniku k paní prof. MUDr. Heissigerové. Byla nám schválena a nasazena biologická léčba.

Nyní, po 2 letech mohu říct, že je to na dobré cestě. Jak by řekla Maruška: „Vidím to dobře“.