Karolína Kranátová

Co je Flare meter?

Flare meter je přístroj na přesnější určení stupně nitroočního zánětu. Hodnotí se jím zánětlivé zkalení tekutiny v přední komoře oka. Přistroj hodnotí toto zkalení výrazně přesněji než lékař
při mikroskopickém vyšetření.

Proč je pro nás Flare meter tak důležitý?

Díky přístroji lze zachytit i jemné změny, které jsou důležité při posouzení aktivity zánětu a např. i účinnosti léčby. Flare meter se používá především u chronických zánětů duhovky a zvlášť výhodný je při sledování aktivity přední uveitidy u dětských pacientů.

Pomozte nám získat finanční prostředky pro pořízení Flare meteru. Budeme vděčni za Vaši pomoc!

Karolína Kranátová

Karolínka byla převážně zdravé dítě. Už od 3 let byla několikrát u očního lékaře kvůli vracejícím se potížím s pravým okem. Záněty, zrna a podobně. Vždy ale zaléčeno antibiotiky (Maxitrol a jiné)a na nějaký čas pomohlo.

Při pětileté preventivní prohlídce se dětské lékařce nelíbil poslech srdce, doporučení na kardiologii kde zjištěn šelest a defekt síňového septa kdy jsou v srdci „dírky“ navíc a tím se okysličená krev míchá s neokysličenou a způsobuje to rozdílný tlak mezi síněmi. S tímto dochází Karolínka pravidelně na kontroly, sledováno.

V roce 2022 se potíže s okem vrátily ve větším rozsahu. Od té doby několik hospitalizací, včetně oddělení JIP ,a neustálé návštěvy odborných ambulancí (oční, neurologie, revmatologie…)dále rehabilitace, masáže, spousty vyšetření jako magnetická rezonance či lumbální punkce, rentgeny, ultrazvuky, screeningy a samozřejmě různé odběry, stěry a podobně. V diagnózách je hlavní asi AKUTNÍ A SUBAKUTNÍ IRIDOCYKLITIDA kdy jde právě o nekonečné potíže s okem, uveitida a různé záněty, ať už duhovky nebo očního nervu. Dále v diagnózách toxoplasmosa, bartonella, neuritida, uveitida, roztroušená skleróza a jiné. Hlavně zánětlivá onemocnění, záněty v celém těle, projevuje se i v dutině ústní, potíže se zuby a dásněmi, návštěvy zubních klinik. Již v takto útlém věku potíže se zubními kanálky a podobně. Několikrát nasazena antibiotika a dojíždění na zubní kliniku, stomatochirurgii a ortodencii. Jelikož se ale oční potíže stále vracely a přicházely ataky onemocnění, s ním spojené otoky oka, bolesti hlavy, světloplachost, únava, podráždění a změna nálad tak se právě díky konziliu i s odborníky z Pražské Motole nejdříve ukázalo na podezření ROZTOUŠENÉ SKLEROZY či jiné DEMYELINISAČNÍ onemocnění. To se na vyšetřeních na neurologii 100% nepotvrdilo a tudíž přistoupeno na spíše revmatoidní onemocnění -diagnóza : JUVENILNÍ IDIOPATICKÁ ARTRITIDA a nasazena injekční léčba METOTEXTRÁTY. Mimo to byl v medikaci PREDNISON (kortikoidy, přičemž Kája celá oteklá, změna celého těla a přírůstek váhy okamžitý o cca 15kg),různá antibiotika, protizánětlivé léky, oční kapky a masti (I na nitrooční tlak, neustálé kolísání),ale také spousty doplňků stravy a vitamínů i kvůli nízké hladině červených krvinek/hemoglobinu, anemii. V nemocnici kortikoidy v kapačkách. Původní medikace Dexamethasone, Prednison, O-hydrocortisone, Helicid, Později měněno, žádné lepší výsledky, tak tam proběhl Nevanac, Timolol na neustálý vysoký nitrooční tlak,Tobradex,Efflumidex,Flucon,Homatropin,Augmentin,Doxybene,Maxitrol,Ibalgin na bolesti, Aescin a jiné. Pro četnou medikaci pravé oko nejen nemocné, ale i rozkapané, zvětšená zornička a Kája na něj v podstatě nevidí (říká, že jako 3D).Vlastně vše co je z pravé strany tak je mimo její úhel vidění. Karolínce také vystaveno osvobození od tělesné výchovy protože někdy bez důvodů a někdy z větší námahy bolí klouby, svaly. Občas se nějaká část těla sekne a nechce spolupracovat. Léčba MTX podle lékařů stále moc nezabírá, ani Karolínce nedělá dobře. Na nevolnosti při této léčbě nejdříve kinedryl, žádný výsledek tak poté ondansetron. Dále zmiňována biologická léčba, ale dle revmatoložky dlouhý a striktní proces schvalování kdy k onomu schválení nemusí ze strany pojišťovny ani dojít.

Pak přišel kontakt s Hanou Ulmanovou a jejím nadačním fondem sudička a díky tomu vyšetření na oční ambulanci ve VNF Praha a zde nově diagnostikován v oku i ZÁKAL/GLUKOM a nyní se čeká na další postup ohledně BIOLOGICKÉ LÉČBY a podobně. Karolínka strašně ráda maluje a tak ji zrak pouze s jedním okem v tomto dost omezuje, ale to je to nejmenší.